Kościół św. Marii Magdaleny w Łęcznej to zabytek o znaczącej wartości historycznej, który wzbudza zainteresowanie zarówno mieszkańców, jak i turystów. Ten renesansowy budynek jest częścią rzymskokatolickiej parafii i został wzniesiony w latach 1618-1631.
Obiekt ten jest ważnym elementem Szlaku Renesansu Lubelskiego, co świadczy o jego architektonicznej i kulturowej wartości w regionie.
Historia
Świątynia została wzniesiona w latach 1618-1631, prezentując cechy późnego renesansu. Jej fundatorem był Adam Noskowski, który wówczas pełnił funkcję dziedzica Łęcznej, a budowlą zajął się najprawdopodobniej Jan Wolff, renomowany murator związany z ordynacją zamojską.
Warto zaznaczyć, że kościół został konsekrowany w 1631 roku przez biskupa Tomasza Oborskiego.
Architektura
Bryła budynku
Świątynia jest murowana z kamienia oraz cegły, co nadaje jej solidny wygląd. W formie krzyża, jej długość wynosi około 45 metrów, a szerokość sięga 20 metrów. Jest to jednonawowa, prostokątna, czteroprzęsłowa budowla. Prezbiterium jest niższe oraz węższe od nawy, co dodaje charakterystycznego wyglądu całej strukturze. Po obu stronach znajdują się przybudówki w formie prostokątnych kaplic – jedna od strony północnej, a druga od strony południowej. Fasada budynku jest jednokondygnacyjna i trójprzęsłowa, zdobiona pilastrami, co podkreśla jej architektoniczne walory. Obok prezbiterium umieszczona jest zakrystia.
Wystrój wnętrza
Wnętrze kościoła prezentuje się zjawiskowo dzięki pięciu barokowym ołtarzom z XVIII wieku, wśród których wyróżnia się ołtarz główny z elementami rokokowymi. Można tu podziwiać także cenne zabytkowe obrazy oraz rzeźby. Wśród wyposażenia znajduje się barokowy portret Jana III Sobieskiego, a także portret Wacława Rzewuskiego, który był dziedzicem Łęcznej. W obydwu kaplicach zachowały się fragmenty renesansowy sztukaterii. Co ważne, pod kościołem znajduje się krypta, w której spoczywa m.in. kilku łęczyńskich dziedziców z rodów Noskowskich i Firlejów.
Otoczenie
W otoczeniu kościoła św. Marii Magdaleny w Łęcznej znajdują się interesujące obiekty, które świadczą o historycznych wartościach tego miejsca.
- Dzwonnica przykościelna – to późnobarokowa struktura zaprojektowana na planie czworokąta. Jej budowa zakończyła się po 1781 roku, przed 1805 rokiem. W 1805 roku dzwonnica była już wyposażona w cztery dzwony. W 1959 roku zainstalowano trzy nowe dzwony, a w 1966 roku dołączono dodatkowy czwarty dzwon.
- Budynek dawnej plebanii – drewniana konstrukcja, która powstała około 1858 roku, została wzniesiona przez księdza proboszcza Bolesława Wrześniewskiego.
- Mansjonaria – to późnobarokowy, murowany obiekt, który pierwotnie miał służyć księżom mansjonarzom. W 1930 roku zamieniono dach łamany polski na dach mansardowy. Wewnątrz budynku znajdują się korytarze o sklepieniach kolebkowych oraz kolebkowo-krzyżowych. Obecnie budynek pełni funkcję plebanii.
- Cmentarz – miejsce pamięci i spokoju, które otacza kościół.
- Ogrodzenie – stanowi wyznaczenie terenu wokół kościoła, zabezpieczając jego przestrzeń.
Każdy z tych elementów tworzy niepowtarzalny klimat otoczenia kościoła i przyczynia się do jego wyjątkowego charakteru.
Wykaz kapłanów pracujących w parafii w latach 1805/07-1939
W latach od 1805 do 1939 w parafii św. Marii Magdaleny w Łęcznej posługiwało wielu kapłanów, którzy wnieśli swój wkład w rozwój duchowy społeczności. Poniżej przedstawiamy wykaz osób pełniących funkcje duszpasterskie w tym okresie:
- Onufry Rutkowski,
- Szymon Wójcicki,
- Florian Monasterski,
- Andrzej Paczewski,
- Franciszek Brzozowski,
- Bernard Machlarski,
- Maksymilian Wrześniewski,
- Ignacy Skupiewski,
- Ignacy Markowski,
- Bolesław Wrześniewski,
- Piotr Mystkowski,
- Józef Szumiak,
- Michał Turski,
- Gustaw Łaski,
- Włodzimierz Grzędziński,
- Adam Pieńkowski,
- Wacław Krasuski.
Lista ta dokumentuje nie tylko obecność kapłanów, ale także ich istotną rolę w życiu religijnym i społecznym parafii, co miało znaczący wpływ na lokalną społeczność przez ponad sto lat.
Przypisy
- Studia z dziejów parafii pw. św. Marii Magdaleny z Łęcznej, Łęczna: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej, 2010 r.
- Łęczna - Turystyka pojezierza łęczyńsko-włodawskiego. [dostęp 08.04.2015 r.]
- a b c Strona parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Łęcznej. [dostęp 08.04.2015 r.]
- Na Polesie - Powiat łęczyński. [dostęp 08.04.2015 r.]
- a b Powiat Łęczyński - Kościół św. Marii Magdaleny w Łęcznej. [dostęp 08.04.2015 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":
Duża Synagoga w Łęcznej | Budynek dawnej plebanii w ŁęcznejOceń: Kościół św. Marii Magdaleny w Łęcznej