W ciągu ostatnich 12 miesięcy polska Policja przeszła przez szereg istotnych zmian dotyczących sytuacji kadrowej. Komendant Główny Policji, nadinsp. Marek Boroń, podjął działania mające na celu uzupełnienie etatów oraz zwiększenie atrakcyjności zawodu policjanta. Wskaźnik wakatów w Policji, który wynosił na początku 2024 roku 16 262, ma być sukcesywnie zmniejszany dzięki wprowadzonym nowym regulacjom prawnym i procedurom. Połączenie tych inicjatyw ma na celu nie tylko zredukowanie deficytu kadrowego, ale również poprawienie jakości usług świadczonych przez Policję.
Proces reformowania struktury kadrowej w Policji rozpoczął się od diagnozy problemów, które były dostępne w formie wakatów i niedostatecznego zainteresowania służbą policyjną. Nowe przepisy dotyczące postępowania kwalifikacyjnego dla osób ubiegających się o powrót do Policji oraz wprowadzenie służby kontraktowej mogą przyczynić się do zwiększenia liczby przyjmowanych nowych funkcjonariuszy. Przyjęte zmiany zakładają również powołanie oddziałów o profilu mundurowym w szkołach ponadpodstawowych, co ma pomóc w kształtowaniu przyszłych kadr policyjnych.
Warto podkreślić, że w ubiegłym roku liczba wakatów w Policji zmniejszyła się do 11 715, a wstępne plany na 2025 rok przewidują przyjęcie 6 500 nowych policjantów. W roku 2024 zanotowano rekordową liczbę podań o przyjęcie do służby, która wyniosła aż 22 481. Dodatkowo, przygotowane zmiany w systemie szkoleń i awansów dla aktualnych funkcjonariuszy mogą wpłynąć na poprawę ich satysfakcji i motywacji do dalszej służby. Takie działania niewątpliwie stanowią krok w stronę budowy silniejszego i bardziej efektywnego zaplecza kadrowego w polskiej Policji.
Źródło: Policja Łęczna
Oceń: Sytuacja kadrowa w Policji – zmiany i wyzwania
Zobacz Także